"(PhD) Докторанттарға ғылыми жетекшілік ету негіздері" курсы аяқталды

• Назипа Алтынбекқызы Аюбаеваның жетекшілігімен ұйымдастырылған "(PhD) Докторанттарға ғылыми жетекшілік ету негіздері" курсы өтті. 72 сағаттық Курс 48 сағаттық теориялық және 24 сағаттық практикалық оқытуды қамтыды.

Курс бағдарламасы

Теориялық Модульдер:

• PhD ғылыми нұсқаулығына кіріспе.
      • Басшылыққа қажетті білім, дағдылар мен қасиеттер.
      • Басшының рөлі мен жауапкершілігі.
      • Басшылықтан күтілетін нәтижелер.
      • Басшылық нәтижесін бақылау.
      • Көшбасшылыққа байланысты этика және академиялық адалдық.
      • PhD кандидатының әл-ауқатын қолдау.
      • PhD кандидатының кәсіби өсуін қолдау.

Практикалық бағыттар:

• Жаңа талаптарға сәйкес PhD (The Doctoral Student's Guide) докторанттарының жолсерігіне өзгерістер енгізу.
      • Халықаралық стандарттарға (APA Style, Chicago Style) сәйкес докторлық диссертация жазуға қойылатын талаптарға өзгерістер енгізу.

Бұл модульдер профессор-оқытушылар құрамы мен студенттерге қол жетімділікті қамтамасыз ету үшін университеттің тиісті саясатын, кодтары мен ережелерін қоса алғанда, ғылыми жетекшіге арналған негізгі ақпарат жиынтығы болды.

Қорытындылар мен жетістіктер:

Курсқа отыздан астам ғылыми жетекшілер қатысты, олардың 28-і екі адамнан тұратын топтарда жеке тақырыптар бойынша өз жобаларын ұсына отырып, оқуды сәтті аяқтады. Қатысушылар курсты аяқтау туралы сертификаттар алды. Оларды Басқарма Төрағасы – Ректор Гүлмира Әмірханқызы табыстады.

Барлық қатысушылар пікірталастарға белсенді қатысып, докторанттарға жетекшілік етуге деген көзқарастарын қайта қарады. Курс барысында олар әртүрлі әдістерді қолдана отырып, үлкен топтарда да, жеке-жеке де жұмыс істеді.

Ерекше сәттер:

Курс оқытушысы Назипа Алтынбекқызы докторантурада оқуға қойылатын жаңа ережелер мен талаптарды әзірлеу кезінде олардың пікірлерін ескеру үшін докторанттармен анонимді әңгімелер өткізді. Курс аяқталғаннан кейін осы ережелер мен талаптарды әзірлеу үшін жұмыс тобын құру жоспарлануда, бұл ғылыми жетекшілік пен докторанттарды оқытудың сапасын жақсартудағы маңызды қадам болады.

"Докторанттарға ғылыми жетекшілік ету негіздері (PhD)" курсы табысты білім мен тәжірибе алмасумен аяқталды, бұл ғылыми жетекшілердің де, олардың докторанттарының да кәсіби өсуі мен дамуына ықпал ететіні сөзсіз.