Қаржылық сауаттылық - қарызсыз қоғам кепілі

•  Қаржылық сауаттылық - қарызсыз қоғам кепілі

Жастар саясаты орталығының ұйымдастыруымен «Қарызсыз қоғам» жобасы аясында қаржы сарапшысы Брасилов Жандос Рахметуллаевич студенттер мен қызметкерлер арасында қаржылық сауаттылық бойынша бір апталық оқыту курсын өтті.

Жобаның негізгі мақсаты - халықтың қаржылық сауаттылығын арттыру.

Бүгінде 6,3 миллионға жуық қазақстандықтың банктік несиелері өтелмеген. Қолжетімді несиелер, қаржы ұйымдарының жоғары пайыздық мөлшерлемелері, ең бастысы, қаржылық сауаттылықтың төмендігі – жыл сайын тұрғындардың қарызының өсуін арттырады.

Жобаның мақсатты топтары:

• несие бойынша берешегі бар және борышкерлер тізімінде тұрғандар;
      • ағымдағы несиелері бар және олар бойынша кешіктірулері болуы мүмкін адамдар;
      • мемлекеттік бағдарламалар бойынша қаржыландырылатын, жеңілдетілген несиелер алып, кәсіп бастағысы келетіндер.

Оқытудың мақсаты

• Жеке және отбасылық бюджетті құрастыра білу, тауарлық несиесіз тауарлар мен қызметтерді алу мүмкіндігін, несие мен қарыздың тұзағына түспеу жолдарын талдай білу.
      • Несие нарығын талдап, дұрыс және тиімді шешім қабылдау үшін несиелеу шарттарын түсіне білу.
      • Қаржылық инвестиция құралдары мен жалған компаниялардың алаяқтық әрекеттерін ажырата білу.
      • Жеке тұлғалардың банкроттық рәсімінде өз құқықтарын қалай қорғау керектігін білу.
      • Бизнес-жобалардың табыстылығын анықтау үшін қаржылық есептер жасау, қаржылық тәуекелдерді талдау, қаржылық «қауіпсіздік жастықшасын» қалыптастыру.

Ең бастысы, олар отбасының әл-ауқатын арттыруға қажетті қаржылық сауаттылық саласындағы құзыреттерді арттырады. Курсқа университеттің 40-қа жуық қызметкерлері мен студенттері қатысып, аяқталған соң курс өткендігін растайтын арнайы сертификаттар берілді. Сондай-ақ, қаржы сарапшылары мен заңгердің жеке кеңесі жүргізілді.